-
solvarme fra wellmore
Up-loaded den september 25th, 2009 Ingen kommentarerSolvarme fra wellmore!! det er noget af det vi er aller bedst til i vores virksomhed.
På det lille billede kan du se et af vores store solvarme anlæg. Et solvarmeanlæg som dette her er stort nok til at lave varmt vand til en familie på 6 samt ca 300 m2 gulvvarme. Solvarme anlægget består af 5 store solvarme paneler med 25 vacumrør i hvert.Solvarme fra Vacumrør ? hvad er det?
Hvis du vil vide lidt mere om
hvorfor det lige er Vacumrør der skal være drivkraften i dit solvarme anlæg ,så kan du finde absolut al relevant information hos os hos Wellmore-energi. Du kan også kigge ind på energistyrelsen som omtaler vore vacumrør solvarme anlæg i MEGET rosende toner.
Princippet i vacumrør solvarme
Man tager et glasrør med et glasrør inden i! man suger vacum mellem de to rør! det inderste rør er coated med solvarme opfangende coat i 3 lag. Ved hjælp af denne tre lags coatining kan man opfange mere af solvarmen ends med alle andre solvarme anlæg!. Vi vil selvfølgeligt rigtigt gerne lige vise dig vores anlæg så kig lige ind på www.wellmore-energi.dk der kan du se det hele.
Solvarme fra plansolfanger
Selvølgeligt har vi også en af de bedste plansolfangere i sortimentet:-)! Denne flotte effektive traditionelle plansolfanger har den højeste ydelse pr m2 fanger der (så vidt vi ved) findes på markedet idag. Solvarme nedbygget i taget er stadigvæk den foretrukne måde for mange der mener at et solvarme anlæg monteret oven på tagfladen skæmmer huset. Vi har ligenu 7 stk plansolfangere på lager som vi rigtigt gerne vil af med på tilbud
faktisk super tilbud! disse 7 stk egner sig ikke til solvarme systemenr med tryk på! de er derfor meget billige og absolut et fordelagtigt køb… hvis altså man kan bruge dem. Vores normale plansolfangere er selvfølgeligt absolut i orden. Læs mere på www.wellmore.dk tak for nu ! mere info når der kommer noget intressant!!Skriv et svar

